WHISKYKVÄLLL  FÖR  TJEJER

 

 

I höstas genomförde SMAD (Single Malt Academy of Dalecarlia) en whiskykväll enbart för tjejer. Provningen blev mycket uppskattad och SMAD lovade att arrangera en ny provning för enbart tjejer.

 

Anders Norström som är föreningens ordförande och enda mannen i sällskapet, har fått förtroendet även denna gång att guida oss igenom provningen.

 

Provningen kommer att handla om whisky från BenRiach som är slutlagrade på olika fattyper. Det finns ingen färgad spritdryck som har så stor smakbredd som en skotsk single malt whisky. Den här provningen kommer i första hand att visa vilken skillnad i smak som uppstår genom lagring på olika typer av ekfat.

 

De whiskyn vi ska prova är:

BenRiach – 16yo

40%

BenRiach – Dark Rum Finish 15yo

46%

BenRiach – Madeira Finish 15yo

46%

BenRiach – Pedro Ximenez Finish 15yo

46%

BenRiach – Sauternes Finish 16yo

46%

BenRiach – Tawny Port Finish 15yo

46%

               

Tid o plats: Lördagen den 27 mars  på Scandic Borlänge kl 16.00.

Provningen beräknas att pågå i c:a två timmar och därefter kommer vi att kunna avnjuta en italiensk buffé.

 

 

Pris för provning:                              100 kronor

Pris för provning och mat:                  250 kronor

 

 

Anmälan görs via betalning till föreningen senast 2010-03-19.

Postgiro nr 70464 – 3/SMAD. Ange för vilken/vilka betalningen gäller. Provningen är begränsad till 105 deltagare. Provande som uteblir och inte avbokar får inte tillbaka avgiften.

Vid frågor och funderingar kontakta anders@smad.se (Du behöver inte vara medlem för att delta på denna provning)

 

Kolla gärna vår hemsida www.smad.se.

 

Ta chansen och kom och upptäck en helt ny värld av aromer och smaker.

Passa på och ta med dina kompisar till en trevlig kväll.

 

Välkomna önskar styrelsen